Adventní a vánoční prohlídky

25. 11. 2023

Advent 2022 - jedle v jidelne.jpg

 

ADVENTNÍ A VÁNOČNÍ PROHLÍDKY

 

Přijďte se podívat na svátečně vyzdobený hrad, připomeňte si význam, zvyky a průběh adventního období a poznejte, jak se na hradě prožíval advent a slavily Vánoce za první republiky.

 

Zdeněk Sternberg (1923-2021) prožil na hradě společně se svými osmi sourozenci krásné dětství. Jaké byly jejich vánoční svátky? Jaké dárky dostávali a čím obdarovávali děti z podhradí? Na základě vzpomínek Zdeňka Sternberga vám o tom budou vyprávět naše průvodkyně a průvodci.

 

Zpříjemněte si tak období adventu a vánočních svátků návštěvou šlechtické domácnosti.

Na závěr prohlídky obdržíte malý dárek, aby s vámi sváteční atmosféra ještě dlouho zůstala.

 

Kdy máme pro Vás otevřeno?

2. a 3. prosince

9. a 10. prosince

16. a 17. prosince

27. až 31. prosince

Začátky prohlídek vždy v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00.

 

Pondělí 1. ledna v 11:00 a 14:00.

 

* Vstupenky je třeba zajistit si předem, a to buď nákupem on-line, nebo rezervací přes rezervační formulář zde či na telefonu 317 855 101.

 

* Zbývající vstupenky je možné koupit i v hradní pokladně 15 minut před začátkem prohlídky. Jejich počet ale nemůžeme zaručit.

 

* Skupiny si mohou prohlídku zarezervovat i mimo vypsané termíny, hrad je zcela uzavřen pouze 21.-26. 12.

 

Ceny vstupného

dospělí: 250 Kč

děti 4-15 let: 100 Kč

senioři 65+, mládež 16-24 let: 200 Kč

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Zimní prohlídky

22. 10. 2023

PF 2019.JPG

 

Milí návštěvníci,

 

po celou tzv. zimní sezónu,

tedy v listopadu 2023 a od ledna do března 2024,

pro Vás máme připravené pravidelné víkendové prohlídky.

 

 

Začátky prohlídek vždy v 11:00 a ve 14:00.

 

  

 * V prosinci se konají speciální Adventní a vánoční prohlídky - více informací najdete zde.

 

 *Vstupenky je třeba si zajistit předem pomocí některé z těchto možností:

   - on-line nákupem zde

   - rezervací přes webový formulář zde

   - telefonickou rezervací na čísle 317 855 101

Pokud se nedovoláte, pracujeme zrovna někde po hradě mimo dosah telefonu. Zkuste to tedy prosím znovu, nebo zanechte na záznamníku vzkaz spolu se svým telefonním číslem.

 

 * Rezervace je možné učinit nejdéle 24 hodin před začátkem prohlídky

 * On-line vstupenky lze zakoupit nejpozději 15 minut před začátkem prohlídky.

 * Zbývající vstupenky je možné zakoupit na pokladně před zahájením prohlídky. Jejich počet ovšem nelze zaručit.

  * Pokladna je otevřena vždy nejpozději 15 minut před prohlídkou.

 

Těšíme se na Vás!

 

100. výročí narození Zdeňka Sternberga

15. 8. 2023

Připomínáme si nedožité 100. narozeniny Zdeňka Sternberga

pf2023-1.jpg

 

Sledujte v úterý 15. srpna po celý den náš FacebookInstagram nebo jen #zdeneksternberg100 a připomeňte si jeho osobnost i střípky z jeho života.

 

Zdenek Sternberg cb (foto Pavel Radosta).jpgSto let od narození Zdeňka Sternberga – šlechtice, občana a hospodáře – uplyne 15. srpna 2023. Jeho mimořádná osobnost je dosud ve společnosti živá a inspirující, vždyť odešel před pouhými dvěma lety a zanechal za sebou nejen mravní étos a zkušenosti z pohnutého života, ale také vzpomínky na svou vlídnost a smysl pro humor. Na hradě Český Šternberk, který byl jeho domovem, si jeho výročí připomeneme.

 

Ne každý dostane příležitost prožít téměř sto let a ještě méně lidí dokáže svůj čas prožít a využít tak plně jako Zdeněk Sternberg. Jeho osobnost formovalo dětství v rodině potomků starobylého českého rodu – přísní i laskaví rodiče, kteří svých devět dětí vedli k pokoře, slušnosti a víře. Díky tomuto pevnému ukotvení zvládl projít nejen radostnými, ale také temnějšími peripetiemi svého života, které se dost často kryjí s temnějšími kapitolami z české historie 20. století.

 

V československé společnosti na sklonku léta 1945 ještě doznívala euforie z konce světové války, ale jméno Sternberg už se nemohlo objevit mezi studenty státem protežované zemědělské univerzity. Zapsal se tedy ke studiu práv, ale přestože všechny předepsané zkoušky absolvoval, nebylo mu dovoleno odpromovat. To už je rok 1950 a Zdeněk Sternberg zjišťuje, že nejpříhodnější způsob, jak se schovat před státní bezpečností, která odhalovala jeho ilegální převaděčskou činnost, je povinná vojenská služba. Ve stejné době, kdy na milimetr ostříhaný vysoký mladík rukuje do čsl. armády, ovšem vznikají Pomocné technické prapory určené pro převýchovu politicky nespolehlivých branců. A tak stejným rozkazem, který oceňoval Sternbergovu střeleckou zručnost, je tentýž poslán k útvaru PTP, kde nesměl sloužit se zbraní.

 

Ani pět let tvrdé dřiny v karvinských dolech a následně dvanáctiletá práce kulisáka v Hudebním divadle v Karlíně ho nepoznamenala tolik jako brutální nátlak StB, která ho v polovině 60. let nutila ke spolupráci. Po srpnu 1968 tak využil platné výjezdní doložky a odešel s rodinou do emigrace. Nejen že se potřeboval svobodně nadýchnout, ale chtěl dát svému synovi lepší budoucnost. V Rakousku se z pomocné kancelářské síly vypracoval na zástupce ředitele potravinářského koncernu. Když koncem roku 1988 odcházel do penze, představoval si, že bude obyčejným rakouským důchodcem.

 

Restituční zákon z roku 1991 mu však nedovolil užít si důchodu a udělal z něj podnikatele v zemědělství a cestovním ruchu, protože se začal starat o rodové hospodářství včetně hradu v Českém Šternberku. Sám sebe označoval jako hospodáře a neměl ambici majetek hromadit, ale spravovat ho, zhodnocovat a zvelebovat, aby na další generaci přešel v mnohem lepším stavu, než v jakém ho sám získal. Věnoval tomu posledních bezmála třicet svého života, které už prožil doma na hradě Český Šternberk.

 

On-line dárkové poukazy

7. 12. 2021

Typicky pohled od vychodu.jpg

 

Darujte svým blízkým návštěvu hradu Český Šternberk, starobylého rodového sídla Sternbergů!

 

Zakoupení dárkového poukazu je stejně rychlé a snadné jako nákup on-line vstupenky a navíc s nimi můžete zaplatit za vstupenky i za suvenýry.

 

 Zakoupit je můžete zde.

 

 

Poukazy nabízíme v hodnotě 200 Kč, 300 Kč, 400 Kč500 Kč podle toho, jak velkou radost chcete udělat.

  

Jak poukaz uplatnit?

* Poukaz lze použít k zaplacení vstupenek v pokladně hradu, nebo on-line při nákupu eVstupenek

* V hradní pokladně je možné poukazem zaplatit také za suvenýry.

* Platnost poukazu je 1 rok od zakoupení.

 

Tip

Hodnotu poukazu je třeba vyčerpat vždy najednou, proto pokud chcete nabídnout obdarovanému možnost zakoupit si také suvenýry, ale předpokládáte, že vstupenku si bude chtít koupit on-line, věnujte mu například namísto 500 korunového poukazu jeden v hodnotě 300 Kč a jeden v hodnotě 200 Kč.

 

Veškeré dotazy (nejen) k poukazům Vám rádi zodpovíme na tel. 317 855 101 nebo na hrad@zsternberg.cz

 

Český Šternberk a Cesta Česka

14. 5. 2020

 

Vydejte se poutní cestou z Blaníku na Říp a zastavte se při té příležitosti i na Českém Šternberku!

 

 

ok3.JPG

Již od loňského října můžete vyrazit na poutní cestu Blaník - Říp, otevřenou spolkem Cesta Česka a Klubem českých turistů.

 

 

Jedním ze zastavení je i hrad Český Šternberk, kde si v hradní pokladně můžete pořídit poutní mapu, placku se symbolem Cesty Česka, poutníkův deník, kam si za splnění cíle jako doklad a památku natisknete razítko.

  

 

 

  

Více se o projektu a poutní cestě dozvíte zde: https://www.cestaceska.cz/

 

 

Netopýři

3. 10. 2017

Netopyr velky v letu.jpg

 

  Na půdě, tam to žije!

 

Do projektu České společnosti pro ochranu netopýrů při Katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se zapojil i hrad Český Šternberk, protože mezi stálé hradní obyvatele patří také tři druhy netopýrů. Které to jsou a kde mají své úkryty se dozvíte na této stránce.

 

 

 

Více se o netopýrech žijících na půdách a ve sklepích historických památek můžete dozvědět také díky geocachingové hře. Podrobnosti najdete zde.

 

 

Ze Šternberka do Českého Šternberka

1. 7. 2016

Sternberky.JPG

 

Ze Šternberka do Českého Šternberka (a naopak) je docela daleko, jak se neustále přesvědčují turisté, kteří si oba hrady pletou.

 

Počátek zmatení je již v polovině 13. století, kdy Zdeslav z rodu Divišovců založil nejprve hrad na ostrohu nad řekou Sázavou a o několik let později vystavěl další na úpatí Nízkého Jeseníku.

 

 

Oba pojmenoval stejně ― Sternberg, počeštěně Šternberk. V němčině, která byla tehdy módním jazykem, značí „Stern“ hvězdu, kterou měl Zdeslav v erbu, a „Berg“ horu či kopec. Zdeslav se začal psát jako pán ze Sternberga a stal se tak zakladatelem rodu Sternbergů, který dodnes vlastní starší z hradů, jež dostal přídomek „Český“.

 

Společné dějiny obou hradů se rozešly ještě ve středověku. Zatímco Český Šternberk drželi Sternbergové téměř nepřetržitě a dodnes ho vlastní Zdeněk Sternberg, na Šternberku se vystřídalo mnoho rodin, než ho kolem roku 1700 koupili Liechtensteinové, kteří byli jeho majiteli až do konce druhé světové války. Dnes je Státní hrad Šternberk ve správě Národního památkového ústavu. Přesto je toto „příbuzenství“ mezi našimi památkami unikátní.

 

 

Českým Šternberkem vede nová poutní cyklotrasa

1. 7. 2016

Poutni cyklotrasa Praha Kremesnik.jpg

Matice Křemešnická o. p. s. připravila nového průvodce pro poutníky, kteří rádi jezdí na kole. Ukáže Vám zajímavá místa na trase od pražské Lorety, přes kláštery v Sázavě a v Želivě až k poutnímu místu na vrchu Křemešník.

 

Majitelé průvodce mají možnost cestou získat slevy u různých partnerů, mj. také na Českém Šternberku. Poutní karta z průvodce opravňuje držitele k bezplatné návštěvě předsunuté obranné věže hradu, tzv. hladomorny.

 

 


Erb

Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, info@hradceskysternberk.cz